Odwiedzin:
Dzisiaj: 578Wszystkich: 1684138
Nowości

Kino przyjazne sensorycznie

Aktualności » Kino przyjazne sensorycznie

Niezwykłe seanse we włoszczowskim kinie Muza.
Przede wszystkim dla dzieci z autyzmem.

 

Włoszczowskie kino „Muza”, jako jedyne w województwie świętokrzyskim, wraz z Fundacją Pomoc Autyzm zapraszają młodych widzów ze spektrum autyzmu i ich opiekunów na dedykowane im seanse kinowe.

 

- Zachęcamy także innych widzów, którzy z powodu swoich trudności z odbiorem otaczającego świata, chcieliby skorzystać z takich dostosowanych seansów. Są one dla wszystkich, którzy nie lubią dużego hałasu, mają trudności ze spokojnym siedzeniem w bezruchu przez dłuższy czas lub są wrażliwi wzrokowo. Seanse będą odbywać się raz w miesiącu w godzinach dopołudniowych - wyjaśnia Grzegorz Krzywonos, kierownik kina „Muza” we Włoszczowie. - Otwieramy salę kinową na specjalne, cykliczne projekcje, które pozwolą dzieciom i ich rodzicom, a także młodzieży i dorosłym z autyzmem cieszyć się filmową rozrywką w dostosowanych do nich warunkach - mówi kierownik.

 

Jak wygląda taki seans? - W sali zostaną zapewnione odpowiednie warunki. Dostosowanie seansu polega na zmianie natężenia oświetlenia oraz dźwięku, tak, by doświadczenie oglądania filmu na dużym ekranie uczynić maksymalnie przyjazne. Przed pokazem nie są wyświetlane reklamy, by nie rozpraszać uwagi widzów. W trakcie seansu nie obowiązuje zasada całkowitej ciszy – można komentować film, śpiewać piosenkę razem z bohaterem, tańczyć razem z nim, wyrażać ekscytację, wędrować po sali. Rodzice nie muszą już czuć się nieswojo w kinie, kiedy ich dziecko całym sobą raduje się z filmu. Ponieważ wiele dzieci czy osób z autyzmem jest na różnego rodzaju dietach, dlatego do kina można przynieść ze sobą własne, przygotowane przez rodziców przekąski - odpowiada Grzegorz Krzywonos.

 

W kinie oprócz filmu ważna jest też cena biletu. - Bilety będą do nabycia w kasie kina w okresie gry repertuarowej 30 minut przed pierwszym seansem. Na seanse przyjazne sensorycznie, zarówno dzieci, jak i dorośli po okazaniu (w kasie kina) orzeczenia o niepełnosprawności, orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub wypisu diagnozy będą mogli kupić bilety ulgowe w cenie 12 złotych - tłumaczy Grzegorz Krzywonos.


Cena biletów dla innych uczestników seansu: 17 złotych normalny, 15 złotych ulgowy.